פואנטה פואנטה - דפנה הראל כפיר נכנסת לארנק שלכם http://poenta.co.il/templates/rt_ambrosia/custom/images/about/logo/logo-naked-500-200.png דפנה הראל כפיר admin@poenta.co.il +972-525-454-669
תוכן מקודם
פואנטה פואנטה - דפנה הראל כפיר נכנסת לארנק שלכם http://poenta.co.il/templates/rt_ambrosia/custom/images/about/logo/logo-naked-500-200.png דפנה הראל כפיר admin@poenta.co.il +972-525-454-669

נגה ניר נאמן מצוינת כמגישת מהדורה. הגיע הזמן לנפץ עוד תקרת זכוכית

בבחירת המגישים יש כוונת מכוון. אם תצפו בחדשות ב-CNN וברשתות אחרות, תמצאו מגישים בהירי עור וכהי עור, יפים יותר ויפים פחות, מלוכסני עיניים ובעלי מבטא זר. העיקר שהם עיתונאים טובים

חמישי, 08 ספטמבר 2016

נגה ניר נאמן מגישה את מהדורת החדשות מצוין, ולמה לא בעצם? כאשר כולם התלהבו מהעובדה שהיא קודמה "למרות שהיא לא נראית כמו ברבי" חשתי עלבון - הן כעיתונאית, הן כאישה, הן כצופה. האם היא נופלת בכישוריה מהמגישות האחרות? ודאי שלא. ומיד אחר כך תהיתי מה היה קורה אילו שמה היה נגה סודרי אמזלג. האם גם אז הייתה ניתנת לעיתונאית המוכשרת לטפס במעלה הסולם ולשבת על כס המגישה? לצערי, ממש לא בטוח, ובמיוחד אם גוון העור שלה היה מעט יותר כהה. יש תקרת זכוכית גבוהה יותר, שמאות אלפי נשים בישראל יכולות רק לפנטז לנפץ.

כבר כמה חודשים שאני בוחנת את הנושא מקרוב, בודקת את עצמי, מדליקה את הטלוויזיה בשעות שונות, צופה בתוכניות שונות ובערוצים שונים. השמות מתחלפים, המגישות נהדרות, אך רובן המכריע עונות על קריטריונים מאוד מסוימים - עיניים בהירות, גוון עור בהיר, שיער גולש ובדרך כלל בהיר, ומוצא משפחתי מסוים. לא אנקוב בשמותיהן, הרי אין צורך, אבל במדינת ישראל 2016 לא תמצאו כמעט בשום ערוץ ובשום תוכנית – ולא רק בתוכניות אקטואליה – מגישות בעלות שם ומראה... איך נקרא לזה... מזרחי. חפשו היטב ובקושי תמצאו אחת כזו במהדורת חדשות כלשהי, בתוכנית אקטואליה, בתוכנית תחקירים, בתוכנית בוקר... בשום שעה של היום ובשום ערוץ.

האם המראה שאומץ בטלוויזיה משקף את מראן של הנשים בישראל? ודאי שלא. האם הסלקציה הזאת אופיינת גם לטלוויזיה במדינות אחרות? שוב, ודאי שלא. אם תצפו בחדשות ב-CNN וברשתות אחרות, תמצאו מגישים בהירי עור וכהי עור, יפים יותר ויפים פחות, מלוכסני עיניים ובעלי מבטא זר. העיקר שהם עיתונאים טובים. זה לא קורה במקרה. בבחירת המגישים יש כוונת מכוון – בדיוק כפי שיש כאן בארץ כוונת מכוון.

העובדה שהנשים הללו לא נמצאות על המסך נובעת מכמה גורמים ותהליכים: מקבלי ההחלטות החליטו שזה המראה הייצוגי, והרגילו אליו את הצופים. כאשר במשך כל כך הרבה שנים מרגילים את הצופים לראות רק סוג מסוים של פנים ולשמוע רק סוג מסוים של שמות, הצופים מתחילים להאמין בעצמם שזו המציאות - רק נשים כאלה צריכות ויכולות להגיש. גרוע מכך, גם הנשים עצמן מתחילות להאמין בזה ולא מנסות לשבור את תקרת הזכוכית שחוסמת אותן, מתוך סוג של הפנמה וקבלת המצב.

לכן, כאשר חוגגים את המינוי הנאור של עיתונאית מוכשרת ומוצלחת לתפקיד של מגישת חדשות, כדאי לזכור שיש עוד הרבה דרך לעשות כדי לתקן את המעוות. כל הכבוד לצעד הכל-כך מתבקש שנעשה, אך ייצוג טלוויזיוני של מגוון הנשים בישראל עדיין רחוק מלהיות פה.

מה דעתך? נשמח לשמוע!
תוכן מומלץ מרחבי הרשת